Oficiální stránky brněnského klubu cyklistů KC Brno o.s., 1. Máje, 664 84, Zastávka u Brna
Login: Heslo:

Srazy u Olympie

mapa_olympie

Naši partneři

SportRaces
FFWD zapletená kola FFWD zapletená kola
ALÉ Cycling ALÉ Cycling
2MCyklosport 2MCyklosport
KTM elektrokola KTM elektrokola

Spřátelené weby

RoadCycling RoadCycling

Reportáže

Desatero tréninků od Olympie


Datum: 7. listopadu 2007 :: Autor: Jura
foto

Vzhledem k množící se účasti lidí na trénincích od Olympie jsme se rozhodli s Pavlem sepsat jakési "desatero", které by měl správný cyklista jezdící od Olympie ctít. Nemůžeme samozřejmě nikoho do dodržování těchto zásad nutit, ale myslíme si, že by to mohlo přispět ke kultivaci a lepšímu rozvoji naší amatérské cyklistiky. Zajisté bude toto desatero sloužit také jako zajímavá informace pro nováčky, kteří k Olympii zavítají.

 • Na tréninky se chodí včas
  Vzhledem k tomu, že společné tréninky od Olympie se většinou jezdí v zimním období, není nic méně příjemné, než prochladnout při čekání na opozdilce. Proto se odjíždí přesně ve stanovenou hodinu (10:00) a pro lidi, kteří mají problémy s dochvilností je stanoven sraz 9:50.

 • Kolo pojízdné a vybavené blatníky se zástěrkama
  Opět musíme vycházet z toho, že většinou jsou nepříznivé podmínky a není nic horšího, než když musíte jet v balíku za někým, od něhož vám stříká voda do obličeje. Opravdu důležité jsou zástěrky až k zemi, protože mít pouze blatník nestačí – vy jste v suchu, ale ti za vámi to mají v nezmenšené míře opět všechno ze silnice na sobě.

 • Jezdíme ve dvoustupech a slušně
  Schází se nás čím dál více a tak je nutné stále důtazněji dodržovat alespoň základní návyky. Abychom neomezovali zbytečně dopravu, jezdíme ve dvoustupech. Abychom neohrožovali sebe a své kolegy, chováme se v balíku především předvítaleně! Tzn. ukazujeme změny směru, nehážeme "vlny" a snažíme se upozornit na překážky na cestě.

 • Chováme se slušně ke svému okolí
  Přestože potkáváme na tréninku většinou slušné řidiče, kteří takto velký balík respektují, stane se občas, že nějaký neslušný řidič udělá ještě neslušnější věc. I tak je dobré na něj negestikulovat a raději si to nechat pro sebe – již několikráte se stalo, že takový řidič se pak chce mstít. Nejenže by pak asi došlo na fyzické násilí, které je zbytečné, ale mohli by na to doplatit lidé, kteří se sporem třeba nemají nic společného – vaši kolegové.

 • Bereme ohled na slabší
  Všichni jedeme k Olympii s cílem si zatrénovat. Jsou mezi námi ale lidé různé výkonnosti a je proto třeba na ně brát ohled v jejich i vlastním zájmu. Na špici tedy chodí ti lepší, i když to znamená nepravidelné střídání a ti slabší se naopak snaží postupně "cedit" balíkem do zadních pozic. Není ostuda vézt se jenom v balíku – většinou se najde dost lidí ochotných máknout na špici.

 • Všichni chceme trénovat
  V zimním období jsou často nepříznivé podmínky – především vítr. Všichni víme, že jízda proti větru je náročná, ale zároveň zvedá význam balíku. Dochází tedy k tomu, že lidé na špici se snaží, ale jedou pomalu a ti za nimi se nudí a netrénují. Čím větší vítr (nebo obecně horší podmínky), tím kratší špice jezdíme. Jednak se tolik neunavíme, jízda bude svižnější a jednak dáme prostor k tréninku i ostatním.

 • Do kopce velmi zvolna, naopak z kopce šlápneme
  Vzhledem k již zmiňované různé výkonnosti je důležité brát ohled zejména v kopcích. Na rovině se výkonnostní rozdíly víceméně stírají, ale v kopci je tomu právě naopak. Přestože při normálním tréninku se kopec vždy jede intenzivněji, nyní při najíždění objemů bychom se měli intenzit vyvarovat. Potáhněte raději špici proti větru, máte-li pocit, že netrénujete, ale v kopcích dejte šanci ostatním. Funguje totiž psychologie davu a stačí jeden cyklista, který zrychlí a všichni pojedou za ním, přestože 95% z nich na to nemá a mělo by jet mnohem pomaleji. Pak jsou také experti, kteří jedou do kopce jako protržení, ale pak se sotva překulí přes horizont a z kopce odpočívají na špici. Toto je bohužel nejčastější problém.

 • Jezdíme ve skupinách a oznamujeme úmysly
  Ne všichni chtějí třeba absolvovat trénink v plném objemu (z různých důvodů) a chtějí to někde otočit. Je dobré tento úmysl nadhodit již na začátku vyjížďky, je pak větší šance, že se udělá celá skupinka cyklistů, což je bezpečnější a pohodlnější. Je to zároveň další možnost pro lidi, kteří přecenili své síly, nebo mají jiné problémy, svézt se zpět k domovu.

 • Při větru jezdíme v zákrytu
  Fouká-li vítr – zejména boční – je důležité, aby se slabší mohli schovat. Snažíme se tedy slabším (zejména ženám) umožnit jízdu na odvrácené straně, přestože sami pak jedeme na návětrné a balík je nám tudiž téměř k ničemu. Snažíme se také vyvarovat jízdy v obou extrémech. Jedním je jízda v terezínu, kdy jedeme na konci balíku, ale zcela za své. Druhým je zákryt až na druhou stranu vozovky. V tomto přpadě je vhodné balík „přepůlit“ a udělat druhý zákryt – tedy druhou špici.

 • Udržujeme veselou náladu
  Cyklistikou se především bavíme, proto není nikdo z nás zvědavý na řvaní, nadávky (byť třeba oprávněné). Většinou jsou chyby dělány neúmyslně a z neznalosti. Je však slušné, pokud obdržím slušnou výtku, ji akceptovat. Je také dobré, pokud něco nevím, nebo si nejsem jist, se raději zeptat, ostatní vám zajisté rádi poradí.

Tak, a to je všechno, co nás napadlo, že by bylo dobré si připomenout. Těšíme se na shledání při víkendových cyklistických toulkách Jižní Moravou...