Oficiální stránky brněnského klubu cyklistů KC Brno o.s., 1. Máje, 664 84, Zastávka u Brna
Login: Heslo:

Srazy u Olympie

mapa_olympie

Naši partneři

SportRaces
FFWD zapletená kola FFWD zapletená kola
ALÉ Cycling ALÉ Cycling
2MCyklosport 2MCyklosport
KTM elektrokola KTM elektrokola

Spřátelené weby

RoadCycling RoadCycling

Reportáže

Hon na Mamuta


Datum: 11. května 2014 :: Autor: Laďa :: Fotogalerie: camera
foto

Druhou květnovou sobotu, pouhé dva dny po posledním závodě Liechtenstein Tour nabíráme po dálnici směr Přerov, kde se koná tradiční maraton Mamut Tour. Je to takový 2v1, čili silniční i MTB závod na jednom místě. Jako každoročně tak i letos pořadatelé připravili v případě silniční varianty závodu tři trasy - krátkou 83 km, střední 136 km a dlouhou 212 km. Já osobně volím střední trasu, protože na dlouhou si netroufám, a krátká je podle mě celkem nezajímavá, protože vynechá některé hezké kopce. Start je už v 8:30, a na startu jsem mírně nervózní, protože tak dlouhý závod jsem ještě nikdy nejel, takže moc nevím co od sebe čekat a mám obavy, abych v zápalu boje nepřehnal počáteční tempo.

Po startu celkem je divočina v balíku, skoro 200 lidí a přestože se nejede nijak extra rychle, postupně cedím balíkem dozadu. Zhruba na patnáctém kilometru ve sjezdu z Pavlovic je v jednom dolíku naplavené bahno a velká kaluž vody. Čelo balíku to úspěšně projelo, ale jak se začne v 50 km/h brzdit a zmatkovat je vymalováno. Přímo předemnou se tam skládá asi šest lidí a já už nestíhám dobrzdit, takže se tam s nima vyválím taky. Naštěstí už jsem jel docela pomalu. Trochu si nahlas zanadávám, ale když zjišťuju, že já i kolo jsme vcelku, hned nasedám a snažím se chytit nějakou skupinku před sebou. To se mě daří v podstatě až v Bystřici, a ve skupince nás jede asi tak patnáct.

První kopec na Tesák a Troják se jede svižně, ale cítím že jedu s rezervou. Nahoře na bufetu beru radši beru banán, i když jídla mám v kapsách dost. Ve sjezdech jedu hodně opatrně, jednak mám po tom pádu trochu v hlavě blok, ale hlavně je mokro a neznám to tam. Visím na chvostu skupinky, takže za každou zatáčku si to musím dojíždět a to bere síly. Poté následuje trochu rychlé roviny, kde to ve skupině hezky fičí a ani není potřeba se moc dřít :-) Zanedlouho začíná další kopec Hadovna, tam opět citím že v kopcích mám rezervu, ale zbytečně spolujezdcům neujíždím, jedu ve skupině a šetřím.

Po pár km následuje obec Rusava, kde se odbočí do uličky mezi domy a objeví se stěna - legendární Grapy. No popravdě - je to zážitek - stojka po louce jako v Alpách, spousta lidí fandí, prostě atmosfera :-) Na 39x25 mi moc do zpěvu není, ale jedu to celé v sedle s pekelnou kadencí asi 40. Překvapivě nahoře dost klukům celkem dost odskakuju, ale nečekám a jedu dál s plánem orazit si ve sjezdu do Bystřice. Dole v Bystřici se nechám opět dojet, protože jet sám nemá smysl a tak pokračujeme asi v deseti lidech.

Po rozdělení tras někde kolem 110 km zůstáváme pouze tři z trasy "B" a tak beru velení na sebe a dávám dvěma kolegům povel jet minutové špice. Jede se ve zvlněné, otevřené krajině a dost fučí, takže to ve třech není žádný med a občas si docela dáváme. Kousek před Přerovem nás dojíždí čtyři kluci z naší bývalé skupiny která se rozpadla na Grapech, takže se rozjíždí hodně rychlé tempo a s blížícm se cílem začínám vymýšlet jak s nima vydrbat :-) Nějaký dlouhý únik v tom větru nemá smysl, takže vyčkávám a 300 metrů před cílem nastupuji ze čtvrté pozice a o vteřinu si dojíždím alespoň pro vítězství ve skupině. Celkově to stačilo ale až na 56. místo celkově (14. v kategorii). Škoda toho pádu na začátku...

Co dodat na závěr - Mamut je těžký, poctivý ale hezký závod a pro mě opět další cenné zkušenosti v mé nové silničářské "kariéře". Na krátké 83 km trase si Jara přijel pro výborné 3. místo v kategorii, Jura pro 14. místo celkově a Miloš pro 15. místo v kategorii.

Výsledky